Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na podkategórie Preskočiť na hlavný obsah
Nedeľa, 11.06.2023, meniny má Dobroslava
Hlavne menu Vychytané darčeky
Hlavny obsah

Legendy o svätom Valentínovi

Predchádzajúci príspevok

Legendy o svätom Valentínovi

O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje celý rad legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá popisuje obdobie za vlády cisára Klaudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Klaudia bol dôvod prostý, nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to Klaudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný dopis jednej žene, a tak vzniklo prvé valentínske prianie.

Druhej legende o sv. Valentínovi sa hovorí pohanská. Odohráva sa tiež v starom Ríme a popisuje Valentína ako cnostného, počestného a múdreho muža. Cisár sa dopočul o jeho múdrosti a pozval ho k sebe. Oficiálne sa Valentín nemohol stať cisárovým priateľom, pretože veril poverám. A tak radšej ubytoval Valentína u mestského prefekta Astoria, kde mal byť tzv. pod kontrolou. Prefekt mal krásnu, ale nevidomú dcéru, do ktorej sa Valentín zamiloval. Astorius ho poprosil, aby sa modlil za dcérin zázrak. Dievčaťu sa skutočne zrak navrátil a o zázračnom uzdravení si rozprával celý Rím. Bohužiaľ pohania odmietli v zázrak uveriť a vtrhli do domu prefekta. Odviedli Valentína a za mestom mu sťali mečom hlavu. Po svojej smrti sa stal sv. Valentín patrónom vernej, čistej a oddanej lásky.

Obrázok k textu Legendy o svätom Valentínovi


Hodnoť: hodnotenie 1/4hodnotenie 2/4hodnotenie 3/4hodnotenie 4/4(2.5/4)
Kategória: Texty » Láska
Zobrazené: 7 149 x Pridal: ZuzkaM (11.02.2012, 14:30)

Komentáre

Príspevok ešte nebol okomentovaný.
Pridanie komentáru

*Autor:
*Správa:
*Overovací reťazec (bez prvého znaku):Captcha! Pokiaľ nie ste schopný prečítať z nejakého dôvodu text na tomto obrázku, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu.
Zaslať upozornenie na nevhodný alebo závadný príspevok.
Email
(nepovinný):
*Popis problému:
*Overovací reťazec(bez prvého znaku):Captcha! Pokiaľ nie ste schopný prečítať z nejakého dôvodu text na tomto obrázku, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu.