Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na podkategórie Preskočiť na hlavný obsah
Piatok, 09.06.2023, meniny má Stanislava
Hlavne menu Vychytané darčeky
Hlavny obsah

Kto je kto v IT firme.

Predchádzajúci príspevok

IT manažér:
Manažér informačných technológií - osoba, ktorá na základe čítania informácií v Chipe (a pod.) stanovuje a určuje rozvoj firemného informačného systému. Získava sa z ostatných IT profesií, zvyčajne po strate elánu, tvorivých schopností alebo krachu. Zásadne nosí drahý oblek a počítač používa iba na písanie konceptu v textovom editore. V najnebezpečnejšej variante ide o osobu, ktorá sa snaží vo firme presadiť každú blbosť, o ktorej sa dočítala v sobotnej IT prílohe nejakého denníku.

Databázový špecialista:
Pre aplikáciu, ktorú by zvládla predpotopná dBaseIII, zásadne presadzuje nákup Oracle, SAP alebo odbodbného systému, s tým, že je nutné myslieť na budúcnosť. Napodiv ovláda SQL, ktoré sa našťastie od dôb jeho štúdia príliš nezmenilo. Jednoduchý príkaz Select predáva za päťdesiat tisíc, vnorený (viacnásobný) Select predáva od sto tisíc nahor.

IT Security manažér:
Doživotne zatrpklá osoba, po tom, čo vedenie odmietlo vyvesiť vedľa požiarnych smerníc na chodbách tiež zásady bezpečnostnej politiky vnútornej počítačovej siete, ktorú pracne zostavil zo starých smerníc z dôb prevádzky sálových počítačov. Svoje komplexy rieši neustálym kontrolovaním firemnej pošty, čítaním e-mailov zamestnancov a neustálym blokovaním tých najlepších internetových URL adries. Pozor - veľmi nebezpečná osoba.

Senior project manažér:
V zásade existujú dva druhy - buď ide o vyslúžilého programátora, ktorý už nemá nervy na písanie aplikácií, alebo naopak ide o veľmi schopného programátora, ktorý nielenže stíha viesť podriadených, ale je pri tom schopný mať dostatočný prehľad o všetkých novinkách a trendoch a dokáže ich uplatnovať.

Senior programmer:
Starší programátor - ten, koho do roka nevyhodili. Teraz je mu zverený bič na nováčikov. Obyčajne sedí v jednej miestnosti s jemu pridelenými mladšími programátormi, od ktorých ho delí sklenená stena.

Junior programmer:
Mladší programátor - nováčik vo firme - pozícia, ktorou prejde každý po nástupe. Pravidelne dostane za úlohu dokončiť prácu (program), pri ktorej sa jeho predchodca nervovo zrútil, alebo kvôli ktorej buchol dvermi. Najobľubenejšia vec na zdecimovanie nováčikov sú tlačové zostavy - všetky chyby sú hneď vidieť a stále musia lietať k tlačiarni a kontrolovať stohy papieru.

Externý programátor:
Vo väčšine prípadov osoba v stredných rokoch s akademickým titulom. Externým programovaním si iba privyrába a podľa toho aj vypadajú všetky jeho aplikácie. Väčšinu chýb v kóde, ktorý uvoľnil, museli dodatočne upravovať stáli, kmeňoví zamestnanci firmy, ktorí sú tým zdržovaní od svojej práce a externistu nahlas preklínajú.

Administrátor systému:
Pracovná náplň administrátora pozostáva z výmeny magnetických pásiek v zálohovacích zariadeniach, odblokovaní zablokovaných účtov po troch nevydarených pokusoch užívateľov o prihlásenie a klábosenie na internetovom chate s ostatnými administrátormi v iných firmách, s ktorými si prepil ľadviny na početných školeniach o spravovaní systému. Túto osobu si musíte vždy predchádzať - všetko v IT funguje iba s jej tichým súhlasom.

Pokročilý užívateľ:
Skutočná pohroma pre kľudný život administrátora systému. Pokročilý užívateľ nastupuje do firmy so znalosťou MS Office a Windows95. O princípoch fungovania počítačov nemá najmenšie tušenie. Aj tak je pevne presvedčený, že väčšinu odborných zásahov zvládne sám a tak sa čulo púšťa do konfigurovania systému a inštalácie rôzneho softvéru, ktorý je pochopiteľne úplne nekompatibilný so softvérovým vybavením firmy. Počítače týchto užívateľov sa vždy musia do dvoch mesiacov preinštalovť a to aj napriek tomu, že títo užívatelia majú iba privilégium User. Lepšia varianta pokročilých užívateľov pracuje s počítačom podľa svojich návykov a administrátor má od nich pokoj. Ďalšia forma pokročilých užívateľov nepretržite testuje znalosti a nervový systém administrátorov. Doporučenie - ak ste administrátor, znemožnite takého užívateľa pri prvej možnej príležitosti a použite voči nemu maximálnu reštriktívnu politiku, ktorú umožňuje váš systém.

Počítačový analfabet:
Spoločné poznávacie rysy - volá administrátora, keď potrebuje skopírovať súbor z/na disketu, omylom si nastaví rýchlosť dvojkliku na myši tak vysoko, že už nikdy nedokáže urobiť také rýchle dvojité kliknutie - potom tvrdí, že nefunguje myš, väčšinu úkonov s počítačom si nahlas hovorí. Na rozdiel od iných kategórií za svoj stav nemôže a časom sa dopracuje do kategórie neškodných pokročilých užívateľov, aj napriek tomu, že pri prijímacom pohovore tvrdil, že prácu s počítačom ovláda. S týmito užívateľmi sa doporučuje mať svätú trpezlivosť, na svoje posty sa obvykle dostali vďaka známostiam.

Unixový guru:
Pri započutí slova Microsoft alebo Windows sa povýšene a škodoradostne usmieva a označuje užívateľov Windows ako 'klikačov' (podľa klikania myši na ikonky). Vo väčšine prípadov sa venuje administrácii unixových systémov a ťažko zoženiete niekoho, kto by bol ochotný ho zastúpiť. Doporučenie - majte kontakt aspoň na jednu takú osobu - nikdy neviete, kedy sa bude hodiť.

"Pivničný" programátor:
Špeciálna sorta programátorov, ktorých si firma musí držať vzhľadom k ich vysokým odborným znalostiam. Patria sem rôzni špecialisti, matematici a ďalší exoti. Svoje postavenie si veľmi dobre uvedomujú a vytvárajú si vlastný pracovný režim a svet s vlastnými pravidlami, čím sú tŕňom v oku nízkeho manažmentu (podvedúci, zástupca zástupcu vedúceho, riťolezi...), ktorý buduje svoj služobný postup na presnom dodržiavaní pracovnej doby, 'štábnej kultúry' a otváraní dverí vyšším nadriadeným. Pozor - sortu pivničných programátorov je nutné jasne zamestnávať a požadovať iba výsledky zadanej práce. Akékoľvek tlaky na ich 'poľudštenie' znižujú efektivitu ich práce a zbytočne vzbudzujú odpor. Tieto osoby sa mimo iného vyznačujú bizardným a pochybným vzhľadom (často k nerozoznaniu od heavy metalovej skupiny a pod.) a tak sa doporučuje umiestniť ich niekde v druhom suteréne a dôsledne ich utajovať pred váženými klientami.

Hacker:
Nikdy nezistíte, že ste ho mali vo firme.Hodnoť: hodnotenie 1/4hodnotenie 2/4hodnotenie 3/4hodnotenie 4/4(0/4)
Kategória: Texty » Vtipné texty
Zobrazené: 3 340 x Pridal: Bodka. (06.08.2011, 02:00)

Komentáre


[url=+ 0 - 0 Tento komentár ešte neschválil administrátor


igequratufut 02.04.2017, 14:28 reagovať reagovať


[url=+ 0 - 0 Tento komentár ešte neschválil administrátor


unalutadizor 03.04.2017, 08:28 reagovať reagovať


[url=+ 0 - 0 Tento komentár ešte neschválil administrátor


eciditerv 03.04.2017, 09:50 reagovať reagovať


[url=+ 0 - 0 Tento komentár ešte neschválil administrátor


ajocoyefaxus 07.04.2017, 20:39 reagovať reagovať


Pridanie komentáru

*Autor:
*Správa:
*Overovací reťazec (bez prvého znaku):Captcha! Pokiaľ nie ste schopný prečítať z nejakého dôvodu text na tomto obrázku, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu.
Zaslať upozornenie na nevhodný alebo závadný príspevok.
Email
(nepovinný):
*Popis problému:
*Overovací reťazec(bez prvého znaku):Captcha! Pokiaľ nie ste schopný prečítať z nejakého dôvodu text na tomto obrázku, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu.